Skip to content
slide4-03

مصاحبه با کارگزار رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران

مدیر عامل شرکت راد ترخیص اظهار کرد: بازار کاغذ نسبت به گذشته رو به بهبود است و پیش بینی می شود با نزدیکی به توافقات هسته ای این بازار تا حدودی دچار نوسان و مازاد عرضه شود اما در بلند مدت وضعیت بهتر خواهد شد.
کارگزار رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با مرکز اطلاعات کاغذ ایران درباره اینکه در حال حاضر وضعیت بازار کاغذ از نظر عرضه و تقاضا چگونه است گفت : هرچند عرضه این محصول از تقاضا بیشتر است ولی از نظر خرید و فروش وضعیت بازار نسبت به رکود قبل که گریبان گیر بازار کاغذ بود بهتر شده و خرید فروش انجام می شود.

محمدرضا حیدری راد درباره وضعیت بازرگانی این صنف نسبت به سال گذشته افزود: در حال حاضر روند واردات انواع کاغذ رو به رشد بوده و حتی در یک دوره ی زمانی با وجود بی ثباتی بازار میزان واردات همچنان افزایش داشته است.
او چشم انداز بازار کاغذ پس از مذاکرات هسته ای را غیر قابل پیش بینی دانست و تصریح کرد : اگر توافقی اتفاق بیافتد به طور قطع باعث افزایش میزان واردات کاغذ به کشور خواهد شد، گرچه این بازار کشش حجم انبوه واردات ناگهانی را نخواهد داشت و با توجه به پایین بودن سرانه مصرف کاغذ در کشور که تنها ۲۲ کیلوگرم بوده و با استانداردهای جهانی که ۵۵ کیلوگرم است فاصله زیادی داریم. بنابراین بروز رکود مجدد در بازار کاغذ پس از مثبت شدن مذاکرات ایران با کشورهای ۱+۵ محتمل است.
مدیر عامل شرکت راد ترخیص ادامه داد: گرچه با فرارسیدن ماه مبارک رمضان و تشدید جو روانی حاکم بر بازار به دلیل نزدیکی به پایان مذاکرات هسته ای خرید و فروش از رونق کمتری برخوردار خواهد بود ولی در بلند مدت بازار با آرامش به کار خود ادامه خواهد داد و احتمال افزایش قیمت پایین خواهد بود.
او در مورد نوسانات صنف کاغذ و تاثیر آن بر ورود بازرگانان جدیدی به این حوزه تصریح کرد : بازرگانان که سالیان متمادی در این حرفه حضور دارند همچنان در تامین انواع کاغذ مصرفی کشور فعال هستند با این حال تغییراتی در این صنف رخ داده و آن زیاد شدن واسطه هاست که حتی برخی از آنها پیش از این در صنعت کاغذ فعال نبوده اند و به طمع بهره برداری و سودجویی از این نوسانات وارد این بازار شده اند. از این رو در سال های اخیر صنعت کاغذ از این واسطه ها زیان بسیار دیده است.
وی در مورد عواملی که باعث نگرانی و دلسردی فعالان بازار کاغذ می شود ادامه داد : همیشه بازار کاغذ به دلیل نبود ثبات سیاست های اقتصادی و حمایت دولت از این بخش آسیب دیده است. به همین دلیل باید دولت تدبیری بیندیشد که ورود اشخاص و شرکت ها و حتی بانک های که هیچ تخصصی در زمینه بازار کاغذ ندارند و اقدام آنها برای واردات این محصول به خصوص در شرایطی که بازار کاغذ رونق داشته باعث رکود و بهم خوردن موازنه عرضه و تقاضا شده است را از این بازار دور کند . از این رو در این صنف همه باید برای توسعه و شکوفایی هر چه بیشتر چرخه صنعت و اقتصاد کشور تلاش کنیم.

لینک خبر : http://www.piconweb.com/ShowInterview.aspx?ID=80

Leave a Comment